Auto chłodnia Rogoźno opinie

Na czym oszczędzać przy budowie domu, a na czym nie wolno?

Na czym oszczędzać przy budowie domu, a na czym nie wolno?

maj 17, 2022

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Kiedy już uda nam się zgromadzić odpowiednie oszczędności i otrzymać kredyt, wówczas możemy zacząć tę ciekawą przygodę, jaką jest budowa własnego domu. Obecnie w budowie domów jest wiele ciekawych trendów. Jednym z nich jest budowa domów typu “smart”, które są podłączone do sieci internetowej i wiele z ich funkcji można kontrolować za pomocą aplikacji w telefonie lub programu w komputerze. Zastanówmy się, jak przebiega budowa domu krok po kroku?

Etapy budowy domu

Pierwszym krokiem jest oczywiście posiadanie planu budowy domu, który powinien być zatwierdzony przez architekta. W innym wypadku budowa domu nie będzie zgodna z prawem obowiązującym w Polsce.

Kolejny etap to położenie fundamentów. W trakcie kładzenia fundamentów pod dom bardzo ważny jest sposób, w jaki się to robi. Istotne jest, aby wykonać ich dobrą hydroizolację. Fundamenty, które nasiąkają wilgocią, później przyczyniają się do powstania pleśni czy grzyba w domu, a ich osuszenie jest trudne i przede wszystkim kosztowne, zatem z pewnością jest to element, którego chcesz uniknąć. Jeśli nie jesteś pewien jak to zrobić, wówczas dobrze, abyś zaopatrzył się w kompletny poradnik budowy domu, który wyjaśni te i inne kwestie związane z ryzykiem występującym w trakcie budowy.

Kolejne etapy to ściany, strop, położenie dachu, wylewka podłogi, instalacje, tynki, a na końcu elewacja i wykończenie pomieszczeń wewnątrz.

Oszczędności w budowie domu

Zdecydowanie nie powinieneś oszczędzać na architekcie oraz na fundamentach. Ściany, strop i dach muszą być solidne, więc nie warto szukać na nich oszczędności.

Najlepszym rozwiązaniem będzie cięcie kosztów na wykończeniu. Nie musisz mieć drogich, dębowych podłóg, może wystarczą zwykłe panele podłogowe. Jeśli jednak jesteś zainteresowany długofalowymi oszczędnościami, wówczas powinieneś pomyśleć o mediach.

Przykładowo, budując dom pasywny, zaoszczędzisz dużo pieniędzy na ogrzewaniu, a panele fotowoltaiczne pozwolą obniżyć rachunki za prąd. Możesz także postawić przydomową oczyszczalnię ścieków, która pozwoli Ci ograniczyć koszty wywozu szamba.

Istnieje także wiele ekologicznych metod na odzyskiwanie (odfiltrowywanie) szarej wody i ponowne wpuszczanie jej do systemu. Nie będzie to dobra woda do picia, ale doskonale nada się na prysznic, do zmywarki lub do wstawienia prania.

Zatem wszystko jest zależne od tego, czy chcesz oszczędzić na samej budowie domu, czy bardziej interesują Cię długofalowe oszczędności, wynikające ze zbudowania przemyślanego budynku. Również solidne ocieplenie będzie droższe, ale z czasem zapewni niższe rachunki za ogrzewanie.

Zastanów się zatem, jakie rozwiązania są najbardziej adekwatne dla Ciebie oraz Twojego budżetu.