sty 2, 2024
Istotną część dokumentacji budowy stanowią projekty organizacji ruchu. Odpowiadamy na pytania, czym są i czemu służą? Sprawdzamy, kiedy zachodzi potrzeba ich tworzenia i kto jest odpowiedzialny za ich wykonanie. Wyjaśniamy też, co powinny zawierać i dlaczego tak istotne jest, by zostały profesjonalnie przygotowane.
Projektem organizacji ruchu nazywamy dokumentację techniczną sporządzoną w oparciu o wytyczne zawarte w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Infrastruktury. Na jej podstawie odbywa się ruch ruch drogowy m. in. w rejonie budowy lub przebudowy drogi. W zależności od czasu obowiązywania tworzy się projekty stałej lub czasowej organizacji ruchu.
Kiedy wykonuje się projekty organizacji ruchu?
Projekty organizacji ruchu są niezbędne na czas prowadzenia robót związanych z remontem lub przebudową drogi. Są potrzebne także, gdy wykonuje się przyłącza wodociągowe, gazowe czy kanalizacyjne. Tworzy się je w związku z organizacją imprez w plenerze czy potrzebą rozlokowania ogródków restauracyjnych i stoisk handlowych.
Projekt organizacji ruchu powinien uwzględniać szereg czynników, które mają bezpośredni wpływ m. in, na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi oraz komfort ich przemieszczania się. Z uwagi na złożoność dokumentu, jego przygotowanie najczęściej powierza się specjalizującym się w tym obszarze firmom, takim jak MarTech.
Co powinno znaleźć się w projekcie organizacji ruchu?
Za organizację ruchu na danym obszarze odpowiada zarządzający nim organ. Zwykle zleca on przygotowanie stosownego projektu profesjonalistom. To oni dbają o to, by dokument spełniał wymagane prawem normy, tj. zawierał m. in. plan rozmieszczenia oznakowania poziomego i pionowego na jezdni czy rozlokowania urządzeń sygnalizacyjnych.
Projekt organizacji ruchu powinien uwzględniać informacje o przepustowości drogi. Tworząc go, analizuje się intensywność ruchu, a także możliwe zagrożenia czy utrudnienia. Od staranności jego wykonania zależeć będzie to, jak sprawnie będzie przebiegała komunikacja w danym rejonie. Projekt ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Najnowsze komentarze