kwi 16, 2017
Wskaźnik BMI to jeden z najpopularniejszych sposobów określenia prawidłowej masy ciała. Jest dość uniwersalny, jednak istnieje kilka sytuacji, w których warto wiedzieć, jak obliczyć BMI, żeby wynik był jak najbardziej wiarygodny.
Przede wszystkim, obliczeń nie należy wykonywać w ciąży, bezpośrednio po porodzie, czy po przebytej wyczerpującej chorobie. Te stany powodują, że wyniki nie będą miarodajne. Mimo, że wskaźnik Queteleta jest postrzegany jako dość uniwersalny, to wahania wyników mogą iść w parze z wiekiem – bardzo wczesnym, lub podeszłym.
Osoby w podeszłym wieku mogą nosić skutki osteoporozy, w wyniku której ich masa kostna ulega zmniejszeniu i również zaburza wyniki obliczeń. Tak samo u dzieci, zwłaszcza przed 14 rokiem życia, wskaźnik ma niewielkie zastosowanie, ze względu na zbyt duże wahania masy ciała w okresie wzrostu. Z kolei osoby uprawiające wyczynowo sport mogą otrzymywać wyniki sugerujące nadwagę – wynika to z dużego rozrostu tkanki mięśniowej, która jest cięższa niż tkanka tłuszczowa. Należy wziąć poprawkę na tego typu zmienne i uwzględnić je w interpretacji wyniku.
Najnowsze komentarze