Auto chłodnia Rogoźno opinie

Opis i zastosowanie pierścienia zgarniającego

Opis i zastosowanie pierścienia zgarniającego

sie 9, 2022

Pierścień zgarniający to niezbędny element składowy różnorodnych urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych. Chroni on przed dostaniem się obcych cząsteczek do całego systemu. Dzięki temu unikamy kosztów renowacji sprzętu związanej z uszkodzeniami oraz zapobiegamy szybkiemu zużywaniu się elementów wewnętrznych urządzeń. Pierścienie zgarniające instaluje się w systemach uszczelniających cylindrów, aby oczyścić urządzenie z brudu, obcych elementów lub wilgoci z wysuniętych tłoczysk. Urządzenie zabezpieczone pierścieniem zgarniającym wspiera w ochronie systemu urządzenia, które może zostać zanieczyszczone podczas pracy, co może powodować uszkodzenie pierścieni prowadzących, samych uszczelnień oraz innych komponentów.Pierścienie zgarniające są przeznaczone do pracy w środowisku dużego zapylenia, czyli w górnictwie, przemyśle, przemyśle budowlanym i rolnictwie.

Rodzaje pierścieni zgarniających

Wyróżniamy dwa typy pierścieni zgarniających: typ Z i typ ZZ. Pierścienie zgarniające typu Z służą do zgarniania zanieczyszczeń zewnętrznych z elementów pracujących w ruchu posuwisto-zwrotnym. Duża elastyczność pierścienia pozwala na bardzo łatwy montaż w urządzeniu. Pierścienie zgarniające typu ZZ, ze względu na metalową obudowę, powodują lepsze przyleganie do urządzenia, co daje większą pewność w usuwaniu zanieczyszczeń trudnych i o większej wadze lub strukturze.

Z jakiego materiału powinny zostać wykonane pierścienie zgarniające?

Pierścienie zgarniające muszą posiadać dużą wytrzymałość na przeciążenia spowodowane zgarnianiem dużych ilości zanieczyszczeń. Najczęściej są wykonywane z kauczuku NBR. Jest to niezwykle wytrzymały materiał, który jest odporny na oleje, smary mineralne, paliwa gazowe, benzynę, węglowodory alifatyczne, niepalne ciecze hydrauliczne (HFA, HFB, HFC), a także rozcieńczone kwasy i zasady. Praktycznie nic nie jest w stanie zniszczyć kauczukowej obudowy. Pierścienie zgarniające typy Z są wykonane z gumy, natomiast pierścienie zgarniające typu ZZ posiadają dodatkowo metalową obudowę zewnętrzną. Metalowa obudowa powoduje to, że pierścień zgarniający staje się mało elastyczny i bardziej przylegający.

Jakie są zalety stosowania pierścieni zgarniających?

Jedną z głównych zalet pierścieni zgarniających typu Z oraz typu ZZ jest to, wspiera w bezpiecznym i długotrwałym użytkowaniu sprzęt. Dzięki pracy pierścieni, z maszyny zostają usunięte woda, brud, szlam oraz inne zanieczyszczenia, które powodują nadmierną eksploatację urządzenia. Dzięki temu prostemu urządzeniu możemy przedłużyć funkcjonowanie sprzętu. Umieszczeni pierścienia zgarniającego powoduje równomierne rozprowadzenie oleju po powierzchni cylindra. Chroni urządzenie przed dostaniem się zbyt dużej ilości smaru do przestrzeni znajdującej się nad cylindrem. Zapewnia to długotrwałą wydajność maszyny, pierścienia zgarniającego oraz zapobiega uszkodzeniu pozostałych pierścieni uszczelniających.

Zastosowanie tak niewielkiego urządzenia, jakim jest pierścień zgarniający, na pewno wesprze Cię w obniżeniu kosztów naprawy oraz sprawi, że maszyna będzie dłużej sprawna.